Zar im na vjeronauku nitko ništa nije rekao o pristojnom odijevanju i o sablazni nepristojnog odijevanja? Pa, nekada se to učilo na vjeronauku.
Vjeronauk je, u neku ruku, bio središnja točka borbe protiv besramnosti.
Mislim, ne trebamo ići ne znam koliko daleko u prošlost: dovoljno je pogledati udžbenike za vjeronauk iz 1970-ih.
Evo, na primjer, udžbenik I. Pavića "Radosna vijest" koji je izdao Nadbiskupki ordinarijat u Rijeci 1972. godine.
U tom udžbeniku jedno poglavlje nosi naziv: "BUDI STIDLJIV I ČIST", a u njemu, između ostaloga, piše:
"Odjeća, na primjer, ne pomaže čovjeku samo da se zaštiti od hladnoće i žege, već i zato da se obrani od bestidnih pogleda drugih osoba... Takav osjećaj nazivamo stid ili sram. Bog je taj osjećaj usadio u našu narav, koja je zbog istočnoga grijeha sklona na zlo. Stoga, ako smo stidljivi, lakše ćemo čuvati i sebe i druge od grijeha nečistoće.
Grijehe nečistoće zabranjuje šesta Božja zapovijed koja glasi: Ne sagriješi bludno!
Drago dijete! Čuvaj se pokvarenih ljudi, bile to odrasle osobe ili slabo odgojena djeca, jer te mogu zavesti na grijeh! Budi uvijek stidljiv, da drugima ne daš povoda za zle misli."
Spomenuto je da je ljudska narav, zbog istočnog grijeha, sklona na zlo. O tome su također djeca učila u poglavlju na str. 24.
Zbog činjenice što je ljudska narav oslabljena istočnim grijehom i postala sklona na zlo, čovjeku je puno lakše sagriješiti (grijeh mu je privlačan, ugodan...), nego se suzdržavati od grijeha.
A to u praksi znači: ako stavite ljude u prigodu da učine neki grijeh, vjerojatno će ih 90% odlučiti da učine taj grijeh. Upravo zbog toga je tako važno izbjegavanje grešnih prigoda, i učenje mladeži da izbjegavaju grešne prigode.
U ovim ljetnim mjesecima, kad golotinja zavlada ulicama - i obična šetnja ulicom za većinu ljudi postaje grešnom prigodom.
Ovo je pouka iz udžbenika o VI. Božjoj zapovijedi (str. 145.):
Udžbenik ima i ispit savjesti na str. 151.-152., a tu se pod grijesima protiv šeste Božje zapovijedi navodi i "besramno pokazivanje" (a tu spada i nemoralna odjeća).
I molitvenici iz 1970-ih još su uvijek imali ispite savjesti sa pitanjem o odijevanju...
Da! Sve su to grijesi! - za koje se treba pokajati, reći ih na ispovijedi i čvrsto odlučiti da ih nikada više neće ponoviti!
Nažalost, danas ne samo da se o tome ne uči na vjeronauku, nego se mladeži servira modernistički YouCat u kojem se na više mjesta pojavljuju i slike nedostojno odjevenih djevojaka (valjda da se pokaže kako je ta knjižica "bliska mladima"), a još se i na kojekakvim "susretima mladih" tolerira svakakvo odijevanje.
Pastoral mladih bi možda trebao opet otkriti što su bl. Ivan Merz i Marica Stanković pisali o mladenačkoj čistoći.
Marica Stanković je izložila cijeli jedan "dress code" za katoličke djevojke u svojoj poznatoj knjizi Mladost vedrine.
Svakako bi trebalo krenuti po župama od najosnovnijih stvari. Prvo bi trebalo podučiti kako se ispravno pobožno prekrižiti i pokleknuti. Zatim i o odijevanju , kako i zašto. Drugo je pitanje tko bi tu poduku htio vršiti , slušati i primijeniti. Ako se uvijek ide nekakvom linijom manjeg otpora i nezamjeranja onda se dešava ovo što imamo. Svi očekuju da će netko drugi odraditi ono što mi moramo. Kad bi se našao netko hrabar pa o tome govorio i sproveo u djelo , recimo uskratio pričest ženi u hlačama i na ruku , ili muškarcu u kratkim hlačama , ili odbio vjenčati ili krizmati polugole , onda bi se zamjerio , prvo ,,vjernicima" a onda poglavarima. A to se nikako nesmije jer je važnije svidjeti se čovjeku nego Bogu.
OdgovoriIzbrišiRobelar
Može li se negdje na netu skinuti cijeli taj udžbenik 'Radosna vijest'? I.M.
OdgovoriIzbrišiKoliko ja znam, ne može. Ali, ima daleko boljih udžbenika, onih predkoncilskih poput ovoga: Veliki katolički katekizam za niže pučke škole.
Izbriši